Upodobania lokalowe kun

blog

Upodobania lokalowe kun

Tereny podmiejskie, dzielnice willowe, okolice parków, osiedla bloków, budynki zamieszkałe czy pustostany? Wiele kryjówek czy jedno stałe miejsce zamieszkania? Odpowiedzi na te pytania obiecaliśmy w naszym pierwszym wpisie, dlatego dziś zajmiemy się „upodobaniami lokalowymi” kun.

Zacznijmy od miast – wydawać by się mogło, że gęsto zabudowane, jasno oświetlone tereny, niewielkie obszary zieleni i duża liczba funkcjonujących do późnych godzin nocnych ludzi, nie są miejscami sprzyjającym bytowaniu drapieżników. Nic bardziej mylnego, kuny to zwierzęta, które opanowały doskonale sztukę zasiedlania terenów miejskich. W tym miejscu należy wspomnieć, że zwierzęta te nigdy nie ograniczają się do jednej kryjówki (dorosłe osobniki mogą wykorzystywać ich jednocześnie od kilku do nawet kilkunastu).

W centrach miast kuny znajdują liczne schronienia zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i piwnicach czy poddaszach bloków, w garażach, altankach śmietnikowych czy ogródkach działkowych, a także w naturalnych kryjówkach – na przykład w parkach miejskich. Cechą charakterystyczna tych miejsc jest to, ze zwierzęta często je zmieniają i przebywają w nich krótko, szukając odpoczynku, schronienia przed innymi zwierzętami i raczej nie odchowują tam potomstwa. Z reguły znajdujemy w nich niewielkie zniszczenia, nieznaczne ilości resztek pokarmowych i odchodów, a obecność w nich kun jest nieregularna i dosyć długo pozostaje niezauważona.

Wraz z oddalaniem się od centrum do granicy miasta i terenów podmiejskich miast zwiększa się liczba tych kryjówek, które kuny wykorzystują z większą częstotliwością i przez dłuższe okresy. W tego typu kryjówkach odchowują również potomstwo czy magazynują jedzenie.

Kuny zasiedlają pustostany, domy w trakcie budowy, jak i budynki zamieszkałe. Bardzo często to właśnie kuna staje się pierwszym mieszkańcem budynku. Dlatego kupując opuszczone siedlisko, jak i przygotowując dom w stanie surowym do wykończenia i zasiedlenia, powinno się skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów, którzy pomogą w odnalezieniu i wypłoszeniu potencjalnego sublokatora. W przypadku domów zamieszkałych, niewątpliwym atutem dla zwierząt jest ogrzewanie i łatwy dostęp do resztek pokarmowych i jeżeli znajdą sobie łatwą drogę potencjalnej ucieczki, obecność ludzi zupełnie im nie przeszkadza. W takich miejscach schronienia zniszczenia są z reguły większe, a ślady i odgłosy bytności zwierząt bardziej wyraźne i regularne.

Należy jednak pamiętać, że pomimo iż kuny to zwierzęta aktywne w nocy i odpoczywające w dzień, bardzo często nie jesteśmy w stanie zorientować się o ich obecności. W budynkach mieszkalnych kuny najchętniej lokalizują swoje kryjówki na strychach i poddaszach, głownie ze względu na utrudniony dostęp zarówno ludzi jak i innych drapieżników. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt obecności w tych miejscach łatwego do zdobycia pokarmu (ptaki, nietoperze, myszy czy owady). Oprócz spokoju i ciepła to właśnie rodzaj dostępności do pokarmu jest jednym z najistotniejszych czynników decydujących o wyborze przez kunę siedliska, dlatego w kolejnym wpisie opowiemy o składzie diety naszej bystrej partnerki biznesowej.

 

Pozdrawiamy,

Zespół Kejor.pl

Najnowsze wpisy

5 najczęstszych błędów przy zakupie mieszkania

Sprawdź na co się nie naciąć!

Zapisz się na newsletter i odbierz poradnik!