W krajach rozwijających się około 75% ludności zamieszkuje aglomeracje miejskie, a postępujące zwiększanie się ich obszarów odbywa się coraz częściej kosztem środowiska naturalnego. Doprowadza to do niszczenia siedlisk zajmowanych przez zwierzęta i zmusza je do dostosowania się do specyficznych warunków panujących w miastach.
Jednym z gatunków, który bardzo dobrze zaadoptował się do życia wśród nas jest Kuna domowa (Martes foina) zwana również kamionką. Siedziby ludzkie to gwarancja dużej dostępności pokarmu, kryjówek oraz lepsze warunki do zimowania, nie bez znaczenia pozostaje również mniejsza liczba zagrażających kunom innych drapieżników.
W jaki sposób kuna szkodzi?
Ten średnich rozmiarów ssak jest niezwykle sprytny i bardzo często długo nie zdajemy sobie sprawy jego obecności w naszym otoczeniu. Nie jest to jednak miły i pożądany towarzysz, a konsekwencje posiadania takich sublokatorów są bardzo często nieprzyjemne i niezwykle kosztowne. Kuny niszczą ocieplenie dachowe, instalacje elektryczną – zarówno w domach jak i samochodach, znakują terytorium odchodami, potrafią też magazynować padlinę, która staje się źródłem zarówno nieprzyjemnego zapachu jak i pasożytów czy drobnoustrojów chorobotwórczych dla człowieka.
A co jeśli podejrzewam obecność kuny w dachu?
Korzystając z naszego doświadczenia (7 lat działalności, 800 przebadanych budynków) oraz współpracy ze sprawdzoną ekipą ekspertów – przygotowaliśmy serię ciekawostek z życia tych miłych z wyglądu, jednak bardzo uciążliwych ssaków. Przybliżymy ich zwyczaje, ulubione miejsca kryjówek, rodzaj spożywanego pokarmu, podpowiemy w jaki sposób można się zorientować o ich obecności w otoczeniu ale przede wszystkim pomożemy pozbyć się tych niechcianych lokatorów oraz doradzić w jaki sposób naprawić uszkodzenia bez rozbierania dachu.
Tereny podmiejskie, dzielnice willowe, okolice parków, osiedla bloków, budynki zamieszkałe czy pustostany? Wiele kryjówek czy jedno stałe miejsce zamieszkania? Na te pytania odpowiemy już wkrótce w pierwszym materiale o „upodobaniach lokalowych” kun.
Pozdrawiamy,
Zespół Kejor.pl