Przegląd techniczny domu przed zakupem – instalacja elektryczna – Wady ukryte cz. 3

blog

Przegląd techniczny domu przed zakupem – instalacja elektryczna – Wady ukryte cz. 3

Kolejna dawka wiedzy na temat wad ukrytych nieruchomości związanych ze stanem technicznym obiektu. Poniższy przykład spotykamy zarówno na stanach deweloperskich, jak i wieloletnich obiektach ( domach lub biurach) z rynku wtórnego:

Przedmuch gniazdek lub włączników elektrycznych. Wada ta często spotykana jest w części ścian wykonanych z bloczków lub pustaków ceramicznych, w których prowadzone są peszle z okablowaniem ( plastikowe rurki). Na skutek nawet najmniejszej nieszczelności powietrze z zewnątrz przenika do instalacji i jest zasysane wszelkimi szczelinami w wyniku działania wentylacji mechanicznej.  Powietrze , mówiąc prostym językiem ma w sobie  parę wodną , którą może się skraplać na elementach instalacji . W ekstremalnych przypadkach występowanie takiej usterki grozi zwarciem lub innymi niebezpiecznymi sytuacjami. Niezależnie co próbują wmówić wam na ten temat fachowcy / wykonawcy możecie im powiedzieć jedno zdanie: Gniazdko nie jest  elementem nawiewnym wentylacji. 

Oprócz tzw. „wiania zimna z gniazdka” podobną sytuację można spotkać przy obrysie skrzynek elektrycznych, skrzynek teletechnicznych ( miejscu gdzie schodzą się kable antenowe i internetowe). Ponadto zdarza się wyczuwać dłonią przedmuch z przycisku geberitu oraz halogenów na suficie. Wszystko jest kwestią zachowania szczelności przy wykonywaniu prac m.in. w rejonie szachtów (kanały techniczne idące pionowo przez cały budynek, gdzie schowane są piony kanalizacji, kanały wentylacji itp.). Poniżej przykładowe zdjęcie termiczne włącznika, wykonane podczas odbioru mieszkania od dewelopera w stanie wykończonym pod klucz.

 

autor: mrg inż. Karolina Malicka Inspektor Budowlany
https://www.instagram.com/w_szpilkach_na_budowie/

Najnowsze wpisy

[rpwe limit="3" thumb="true"]

5 najczęstszych błędów przy zakupie mieszkania

Sprawdź na co się nie naciąć!

Zapisz się na newsletter i odbierz poradnik!