Przegląd techniczny domu przed zakupem – Wilgoć w ścianie – Wady ukryte cz. 2

blog

Przegląd techniczny domu przed zakupem – Wilgoć w ścianie – Wady ukryte cz. 2

Kolejna dawka wiedzy na temat wad ukrytych nieruchomości związanych ze stanem technicznym obiektu.

1. Wilgoć wynikająca z tarasu lub balkonu do środka mieszkania. Dotyczy zarówno stanów deweloperskich, jak i domów z drugiej ręki (rynek wtórny).

Jest to usterka, której przyczyną jest często brak właściwej hydroizolacji balkonu lub tarasu (nieszczelności wynikające z nieprecyzyjnego wykonanania lub całkowity brak powłoki chroniącej przed migracją wody opadowej).

Skutki bywają różne, najczęściej zawilgocenie po obu stronach szpalet okna balkonowego (wnęk) jest idealnym miejscem dla rozwoju pleśni i grzyba. Przy nieszczelnej hydroizolacji tynk w tym miejscu jest stale wilgotny lub nawet mokry. W aspekcie estetycznym zawilgocona cześć ściany będzie mieć na sobie wysolenia, łuszczenie farby. Wnikanie wilgoci ma też często ogromny wpływ na stan techniczny podłogi ( panele, deski) w rejonie występowania defektu, gdyz łatwo ulega ona wybrzuszeniom i degradacji.

2. Podczas przeglądu technicznego należy też sprawdzić czy podczas wykonania płytek na balkonie nie zamknięto wilgoci. Służy do tego specjalne urządzenie które mierzy w głąb do 4 cm materiału (sonda lub profesjonalny higrometr). Woda „uwięziona” w płycie balkonu może powodować odspojenia tynku elewacyjnego nie tylko na jego spodzie, ale też na całej powierzchni elewacji. Znamy przypadki, że nowo wykonany tynk elewacyjny osunął się w całości.

3. Aktywne zawilgocenia na ścianach, które bardzo dobrze lokalizuje kamera termiczna wysokiej jakości, mogą wynikać również z wycieków instancji wodnych, przeciekania stropodachów i kominów wentylacji. Poniżej prezentujemy 4 przykłady takich sytuacji, które występują zarówno w mieszkaniach i domach z rynku pierwotnego (stan deweloperski) oraz wtórnego.


autor: mrg inż. Karolina Malicka Inspektor Budowlany
https://www.instagram.com/w_szpilkach_na_budowie/

Najnowsze wpisy

[rpwe limit="3" thumb="true"]

5 najczęstszych błędów przy zakupie mieszkania

Sprawdź na co się nie naciąć!

Zapisz się na newsletter i odbierz poradnik!