blog

Jak odebrać wykończone mieszkanie pod klucz od dewelopera?

Jak wykonać odbiór techniczny mieszkania od dewelopera z wykończeniem pod klucz?

Artykuł ukazał się w Atlasie Inwestycji Mieszkaniowych wydanie Wiosna 2019. Sprawdzenie techniczne gotowego mieszkania jest bardzo podobne do kontroli mieszkania w stanie deweloperskim, niemniej jednak różni się niektórymi punktami oraz zmianą sposobu oceny na bardziej estetyczny.  Tutaj również wszelkie spisane  w protokole zdawczo- odbiorczym usterki i wady zostają naprawione na koszt dewelopera do 30 dni. Dlatego warto zwrócić się do osób z doświadczeniem, które pomogą sprawnie przeprowadzić taki odbiór używając do tego profesjonalnego sprzętu i wiedzy.

 

Ściany i sufity – skupiamy się tutaj przede wszystkim na kontroli gładkości powierzchni (brak rys, pęcherzy, nachlapań) oraz jakości wykonanego malowania zwłaszcza w miejscach, gdzie stykają się dwa różne kolory. Zdarza się, że ciemniejszy kolor częściowo przechodzi na jaśniejszy i wygląda to bardzo nieestetycznie. Dodatkowo należy sprawdzić czy ściany nie mają zacieków lub innych znamion wilgoci. Najlepiej użyć do tego higrometr (miernik wilgoci), który mierzy do 4 – 5 cm w głąb ściany.

 

Podłogi –  pomimo że nie kontrolujemy już tutaj betonowej wylewki to i tak przyda się  poziomica o długości 2m, dzięki której będziemy mogli sprawdzić czy panele zostały poprawnie i równo wykonane, tak aby np. docelowy stół w jadalni stał na nich stabilnie. Jednocześnie trzeba sprawdzić listwy przypodłogowe, w tym ich narożniki oraz łączenia czy są estetycznie i trwałe oraz czy nie posiadają żadnych szczelin, a także mechanicznych uszkodzeń. Możliwe jest również to, że niektóre deski mogą posiadać defekty już powstałe na etapie produkcji.

 

Łazienka – w tym pomieszczeniu przede wszystkim skupiamy się na ocenie jakości ułożenia płytek, zarówno na ścianach, jak i podłodze. Kontrolujemy wykonanie wszelkich silikonów uzupełniających w rejonie toalety, umywalki, wanny i na krawędziach podłogi ze ścianami. Ocena jakości wykonanych fug również nie może zostać przez nas pominięta. Bardzo często zdarza się, że fugi posiadają pęknięcia lub są wykruszone w niektórych miejscach. W łazience dodatkowo ważną rzeczą jest sprawdzenie szczelność instalacji wod – kan oraz fakt czy woda podczas docelowego użytkowania nie będzie wchodziła pod płytki i powodowała potencjalne wycieki do sąsiada. Do kontroli tego typu usterki najlepiej nadaje się profesjonalna kamera termiczna, dzięki której można ocenić na zasadzie różnicy temperatur i odpowiedniego przygotowania instalacji, jak została ona wykonana oraz czy nie ma defektów, których naprawa będzie bardzo kosztowna.

 

Okna – należy sprawdzić przede wszystkim pod kątem występowania wad oraz rys na szybach, profilach i ramach. Dodatkowo kontrolujemy skrzydła czy nie wymagają regulacji. Jeśli chodzi o prawidłowe sprawdzenie szczelności okien, zarówno pod kątem uszczelek, jak i tego czy są dobrze osadzone (czy nie będzie z nich po prostu dmuchać zimne powietrze), to jedyną właściwą metodą jest wykonanie pomiaru kamerą termowizyjną wysokiej jakości. W Internecie istnieje wiele mitów na ten temat, m.in. sprawdzanie szczelności okna paskiem papieru wkładanym pomiędzy skrzydła, co jest niemiarodajne, i mimo stwierdzonej nieraz nieszczelności poprzez badanie termiczne, kartka papieru włożona w miejsce defektu wskazane przez kamerę, nie jest w stanie wyjść po próbie jej wyciągnięcia. Potwierdza to jedynie , iż sprawdzenie okien tą metodą jest niewłaściwe. Niestety wiele firm zajmujących się odbiorami technicznymi oraz firm związanych z nieruchomościami szerzy te nietechniczne metody. Poniżej zdjęcie przedmuchu osadzenia okna ( styk z parapetem, braki piany montażowej).

 

 

Stolarka drzwiowa i inne elementy – na naszą uwagę zasługują również oczywiście drzwi wejściowe i wewnętrzne oraz kaloryfery czy nie mają odprysków farby, okleiny i innych defektów. Jest to o tyle ważne, że jest już to stan prawie końcowy do zamieszkania, natomiast w stanie deweloperskim może się jeszcze zdarzyć, że wynajęta ekipa wykończeniowa niestety coś  jeszcze uszkodzi.

 

Meble – coraz częściej zdarzają się deweloperzy, którzy również wykonują pełną zabudowę kuchni wraz z urządzeniami AGD, meble należy skontrolować pod kątem otwierania się wszelkich szuflad i szafek, natomiast na sprzęt jest udzielona  gwarancja i/lub rękojmia, dlatego nie ma nadmiernej konieczności kontrolowania pełnej mocy i funkcji danego urządzenia w dniu odbioru, jest to raczej moment na ocenę wizualną czy coś nie zostało przez przypadek zniszczone lub uszkodzone.

 

 

Elektryka – w mieszkaniach wykończonych pod klucz zazwyczaj jest już możliwość włączenia prądu, a co za tym idzie oświetlenia, dlatego można skontrolować również np.  napięcie w gniazdkach itp. Niemniej jednak tutaj również odwołujemy się do gwarancji i/lub rękojmi, czyli w przypadku problemów trzeba zgłosić to drogą oficjalną jako reklamacja do dewelopera. (Wiele problemów wychodzi dopiero po uruchomieniu wielu urządzeń na raz , w tym kuchni indukcyjnej).

 

Wentylacja –  do pomiaru przepływu powietrza w kanałach wentylacyjnych używamy anemometru, który precyzyjnie wskaże na wyświetlaczu z jaką prędkością powietrze jest wyciągane z naszego mieszkania lub też wdmuchiwane (cofka).

 

Balkon / Ogród – konieczne jest skontrolowanie spadku poziomicą, celem upewnienia się, że woda opadowa będzie spływała we właściwym kierunku. Na naszą uwagę zasługują również barierki, płytki, przegrody oraz elewacja i obróbki.

Pomimo, iż odbiór mieszkania w stanie wykończonym z pozoru wydaje się tylko czynnością natury estetycznej. Można tam spotkać wiele różnych niespodzianek związanych głównie z nieszczelnością instalacji wodnej oraz okien, a także zaburzoną termiką pomieszczeń.

To tylko podstawowy opis kontroli mieszkania wykończonego pod klucz. Jeśli boisz się że nie poradzisz sobie sam z wykluczeniem potencjalnych wad skontaktuj się z nami.

Artykuł znajdziesz w: Atlas Inwestycji Mieszkaniowych – Kraków i okolice

Bezpłatny drukowany egzemplarz  wydania wiosennego będzie można uzyskać podczas Krakowskiej Giełdy Mieszkań przy ul. Klimeckiego w terminach

  • 15 – 16 luty 2019
  • 06 – 07 kwietnia 2019
  • 25 – 26 maja 2019

Wydanie zawiera mapę krakowskich inwestycji deweloperskich oraz inne pomocne artykuły.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Karolina Malicka Inspektor Budowlany

Najnowsze wpisy

[rpwe limit="3" thumb="true"]

5 najczęstszych błędów przy zakupie mieszkania

Sprawdź na co się nie naciąć!

Zapisz się na newsletter i odbierz poradnik!