Odbiór mieszkania od dewelopera – Drzwi

blog

Odbiór mieszkania od dewelopera – Drzwi

Ludzie coraz chętniej i odważniej angażują się w projektowanie własnej przestrzeni, również drzwi do poszczególnych pomieszczeń. Skupiając się głównie na kolorystyce i designie, często zapominają, jak duże znaczenie pod względem technicznym ma ten element.

Odbiór techniczny mieszkania lub domu z rynku pierwotnego dotyczy przede wszystkim lokali wykonanych w stanie deweloperskim (surowe tynki, betonowa posadzka). Niemniej jednak coraz większą popularnością cieszą się mieszkania gotowe do zamieszkania, czyli z tzw. wykończeniem pod klucz. Jak sprawdzić, czy drzwi wewnętrzne oraz wejściowe w zakupionym mieszkaniu będą służyły nam przez lata?

Drzwi wejściowe
Wspólnym mianownikiem dla powyższych rodzajów mieszkań są drzwi wejściowe. Kupujący nieruchomość nie mają wpływu na wymiary drzwi wejściowych, bo te określone są w stosownych przepisach budowlanych i każdy inwestor ma obowiązek ich przestrzegać. Światło ościeżnicy drzwi wejściowych musi mieć szerokość co najmniej 90 cm, natomiast wymagana wysokość to co najmniej 200 cm.
Dla prawidłowego zamontowania drzwi, otwory drzwiowe muszą być szersze niż ościeżnica. Tak zwany luz montażowy powinien wynosić co najmniej 2 cm. Zasada luzu obowiązuje zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych.
W przypadku odbioru technicznego drzwi wejściowych skupiamy się nie tylko na aspektach wprost technicznych, lecz także estetycznych. W pierwszej kolejności sprawdzamy jakość montażu, tak aby określić, czy drzwi nie wymagają dodatkowej regulacji.
Podczas ich otwierania może pojawić się charakterystyczne haczenie o dolny profil, a także wszelkiego rodzaju skrzypienie zawiasów i ciężko lub zbyt luźno „pracująca” klamka. Wchodząc do domu czy mieszkania, często wnosimy rożne przedmioty czy wprowadzamy wózek dziecięcy, więc klamka musi być łatwa w obsłudze. Pod tym hasłem kryje się między innymi jej właściwa regulacja, tak aby działała lekko bez dodatkowych oporów czy dźwięków ( skrzypienie i inne wysokie tony). Koniecznie musimy skontrolować również potencjalne zarysowania powierzchni okleiny, frontów, profili zewnętrznych i wewnętrznych, zewnętrznego portalu drzwiowego (jeśli występuje), estetykę zawiasów, klamki oraz zamka i szyldów. Należy też sprawdzić przejrzystość i obróbkę wizjera (czasem zdarza się, że o nim w ogóle zapomniano). Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na próg wejściowy, który powinien być stabilnie oraz estetycznie zamontowany. W przypadku progu aluminiowego patrzymy, czy są gładkie boczne silikony oraz kontrolujemy stan poziomej uszczelki przylgowej.
Kolejną ważną kwestią jest sprawdzenie uszczelek wokół drzwi, które czasami falują bądź na niektórych odcinkach nie zostały wcale zamontowane. Warto się również zdecydować na zweryfikowanie parametrów technicznych drzwi na podstawie otrzymanej od sprzedającego karty materiałowej. Do takich parametrów zaliczamy m.in. klasę palności. Drzwi w klasie EI30 stawiają pożarowi opór przez 30 minut, zaś EI60 — przez 60 minut. Kolejnym ważnym parametrem do zweryfikowania jest to, czy są one antywłamaniowe. Jeśli sami wybieramy drzwi wejściowe, kierujmy się prostą zasadą — im wyższa klasa antywłamaniowa, tym lepiej. Pozwoli to zminimalizować prawdopodobieństwo włamania. W przypadku drzwi wejściowych bardzo ważna jest także ich akustyka (wyciszenie). Warto mieć drzwi z izolacją na poziomie co najmniej 32 dB. Często drzwi wejściowe do mieszkań pełnią funkcję drzwi przeciwpożarowych (zgodnie z projektem), dlatego konieczne jest sprawdzenie, czy posiadają zamontowaną na całym obwodzie skrzydła specjalną uszczelkę, czy też taśmę (zazwyczaj w kolorze czerwonym) oraz czy zamontowano samozamykacz. Może on mieć formę łamanego metalowego ramienia w górnej części drzwi lub być zamontowany w dolnym zawiasie.

Drzwi wewnętrzne
W przeciwieństwie do drzwi wejściowych do mieszkania, drzwi wewnętrzne nie wymagają aż tak specjalistycznych parametrów. Podobnie należy sprawdzić aspekty estetyczne oraz regulacyjne, w tym poprawność funkcjonowania zamknięcia na zamek lub klucz (np. drzwi łazienki). Również w tym przypadku klamki do drzwi oraz zawiasy są elementami, o których kupujący często nie myśli w momencie odbioru mieszkania od dewelopera, niemniej jednak wymagają one również pełnej kontroli. Należy zwrócić uwagę na wszelkie ubicia, zarysowania klamki, łatwość otwierania, szyldy, śruby oraz trudno usuwalne zabrudzenia.
Podczas wyboru typu wykończenia w przypadku kupowania mieszkania pod klucz na pewno zostaliśmy zapytani o rodzaj drzwi, jakie chcemy mieć w lokalu. Należy zatem skontrolować czy zostały one zamówione zgodnie z naszymi oczekiwaniami, czy zamontowano nam drzwi przylgowe czy bezprzylgowe, prawe czy lewe oraz jakie są ich wymiary. Czym różnią się drzwi przylgowe od bezprzylgowych? W drzwiach bezprzylgowych zawiasy są chowane, nie widać ich po zamknięciu, dzięki czemu ich krawędź jest zupełnie gładka.Takie rozwiązanie pozwala na idealne połączenie się drzwi z ościeżnicą i sprawia, że skrzydło wygląda, jakby miało znacznie masywniejszą krawędź. W momencie ich zamknięcia, tworzą jedną płaszczyznę z ościeżnicą.
Drzwi przylgowe są znacznie częściej spotykane. Ich charakterystyczną cechą jest wcięcie, które sprawia, że drzwi po zamknięciu częściowo zachodzą na ościeżnicę fragmentem, zwanym przylgą. Jak natomiast rozróżnić, które drzwi nazywane są prawymi, a które lewymi? Trzeba stanąć przed drzwiami tak, jakbyśmy chcieli je otwierać w kierunku do siebie. Jeśli w tej sytuacji zawiasy znajdują się po naszej lewej stronie, to znaczy, że widzimy przed sobą drzwi lewe. Gdy zawiasy znajdują się po prawej stronie — to drzwi prawe. Zasada ta dotyczy wszystkich rodzajów drzwi.
Standardowy wymiar drzwi wewnętrznych, podobnie jak w przypadku wejściowych, określony jest w przepisach budowlanych. W mieszkaniach szerokość ościeżnicy musi wynosić co najmniej 80 cm, a jej wysokość — minimum 200 cm. Wymiary te dotyczą drzwi w pomieszczeniach przeznaczonych na pokoje oraz drzwi do kuchni. Na szczególną uwagę zasługują drzwi łazienkowe. Rozporządzenie „Warunki techniczne” określa jednoznacznie, że drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz, powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości i 2 metry wysokości. Muszą też posiadać otwory wentylacyjne, które zapewnią prawidłową wentylację pomieszczenia. Czasami stosuje się też specjalne podcięcie wentylacyjne w drzwiach łazienkowych, które wykonuje się na ich dolnej krawędzi. Powinno ono mieć przynajmniej 2,5 cm wysokości. W ten sposób tworzy się szczelina pomiędzy podłogą a skrzydłem drzwi, umożliwiająca swobodną cyrkulację powietrza. Kratki wentylacyjne do drzwi łazienkowych to rozwiązanie stosowane najczęściej. Kratki montuje się w dolnej części drzwi, a ich powierzchnia, według przepisów Prawa budowlanego, powinna być nie mniejsza niż 0,022 mkw. Innym sposobem na zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza pomiędzy łazienką a pozostałymi pomieszczeniami są specjalne otwory w drzwiach łazienkowych, zwane czasem tulejami. To rząd okrągłych otworów, umieszczonych w jednej linii, oczywiście w dolnej części drzwi. Jednak trzeba zwrócić uwagę, aby tuleje te nie były zbyt małe, bo wówczas nie zapewniają właściwej wentylacji, a to może ująć kominiarz w swoim corocznym protokole kominiarskim.

Stan deweloperski
Przejdziemy teraz do odbioru technicznego otworów drzwiowych w stanach deweloperskich. Wymiary otworów pod drzwi to zagadnienie, które zawsze rodzi wiele pytań. Od prawidłowego pomiaru zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Otwory drzwiowe powinny być nieco większe niż docelowe drzwi wewnętrzne i nie mieć na węgarkach czy nadprożach znaczących ubytków tynku czy bloczków. Zazwyczaj deweloperzy wykonują otwory o wys. 208–214 cm i szerokości 89–91 cm dla drzwi o wymiarach w świetle 200×80. Nawet jeśli otwór okaże się nieco większy, niż sugeruje producent, to zawsze można go zmniejszyć przyciętymi płytami g-k lub innymi prostymi metodami. Ze względu na to, że deweloperzy nie wiedzą, jakie rodzaje ościeżnic będziemy chcieli zamontować (regulowane czy stałe), to otwory wykonywane są zazwyczaj ze znacznie większym zapasem.
Na pomiar otworów drzwiowych najlepiej zaprosić specjalistę z grupy montażowej danego producenta (po oficjalnym odbiorze mieszkania). To on powinien dokonać pomiaru, a potem zająć się profesjonalnym montażem drzwi. Skorzystanie z takiej usługi w wielu przypadkach pozwala na przedłużenie gwarancji nawet do dwóch lat.
Jak samemu ustalić wymiary otworów pod drzwi? Jeśli zdecydujemy się na ościeżnicę stałą, szerokość otworu na drzwi 80 powinna być większa o co najmniej 11,5 cm. Oznacza to, że szerokość otworu pod drzwi 80 musi wynosić 91,5 cm. Jeżeli jednak wybierzemy ościeżnice regulowane, szerokość otworu w przypadku drzwi 80 powinna być równa 88 cm. Jeśli chodzi o wysokość otworu drzwiowego, tu także występuje różnica, w zależności od wybranego rodzaju futryny. W przypadku drzwi 80 oraz futryny stałej wysokość otworu powinna mieścić się w przedziale od 207,5 do 209 cm. W przypadku ościeżnicy regulowanej wysokość może być nieco mniejsza i wynosić od 206 do 207,5 cm.

Otwór drzwiowy z węgarkiem

Otwór drzwiowy bez węgarka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ościeżnice
Ościeżnice regulowane — sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze ścianami o niestandardowych grubościach. Z tym, że w tym przypadku mamy w zasadzie jedno ograniczenie, a mianowicie ściana nie może być cieńsza niż 7,5 cm. Ościeżnice regulowane mają opaski, które obejmują ścianę z obu stron. Regulowana ościeżnica jest znacznie łatwiejsza w montażu od ościeżnicy stałej. Z tego powodu jest chętnie wybierana przez montażystów. Czasami też nie mamy możliwości technicznych, aby zamontować regulowane ościeżnice, bo drzwi znajdują się na styku dwóch ścian prostopadłych. Wówczas po prostu nie mieszczą się opaski maskujące. Z tego wynika jasno, że przed zakupem ościeżnic, trzeba znać dokładną grubość ścian oraz wiedzieć, gdzie znajduje się otwór drzwiowy.
Ościeżnica stała — to najprostszy model ościeżnicy. Sprawdza się dobrze w budynkach, w których grubość ścian mieści się w przedziale od 6 do 10 cm. W zasadzie są to budynki nowe. W starszym budownictwie, np. w kamienicach, gdzie ściany mają różne grubości i to niestety najczęściej nieprzewidywalne, ościeżnice stałe na ogół się nie sprawdzają. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nawet przy ścianach o grubości wskazanej wyżej, prawidłowe dopasowanie wszystkich elementów może sprawiać trudności. Szerokość ościeżnicy stałej jest niezmienialna, dlatego klienci chętnie decydują się na inne rozwiązania.

Reasumując, podczas odbioru mieszkania należy zwrócić uwagę na wszelkie aspekty techniczne i estetyczne, w tym na otwory drzwiowe oraz już zamontowane drzwi. Warto pomyśleć również o skorzystaniu z pomocy osób posiadających odpowiednią wiedzę i kwalifikacje.

Autor: Karolina Malicka Inspektor Budowlany


źródło: Dwutygodnik Krakowski Rynek Nieruchomości nr 13/2018 (594)
bezpośredni link do e-wydania  http://dwutygodnik-krakow.pl/restricted/archiwum_pdf/594.pdf

Najnowsze wpisy

[rpwe limit="3" thumb="true"]

5 najczęstszych błędów przy zakupie mieszkania

Sprawdź na co się nie naciąć!

Zapisz się na newsletter i odbierz poradnik!